چرا کولر خودرو خنک نمی کند؟

چرا کولر خودرو خنک نمی کند؟
فهرست مطلب

با شروع فصل گرما، همه افراد از کولر خودرو استفاده می کنند. کولر خودرو عملکردی مانند کولر گازی دارد و در خنک کردن اتاق خود بسیار تاثیر گذار است. با این وجود در برخی از مواقع کولر خودرو می تواند با اشکال مواجه شود و اتاق ماشین را خنک نکند. در این حالت ممکن است بپرسید چرا کولر خودرو خنک نمی کند؟

به صورت کلی عدم خنک سازی محیط ماشین توسط کولر خودرو، یکی از بدترین اتفاقاتی است که می توانید در روزهای گرم سال تجربه کنید. در این حالت باید هرچه سریع تر به رفع ایرادات کولر ماشین بپردازید تا بتوانید در روزهای گرم تابستان از خودرو خود استفاده کنید. ممکن است حتی بارها به افراد مختلف برای تعمیر کولر خودرو مراجعه کرده باشید اما تاکنون نتیجه دلخواهی حاصل نشده باشد. در این صورت قطعا می پرسید که چرا کولر خودرو خنک نمی کند؟ در این مقاله سعی کردیم تا به همین سوال شما عزیزان پاسخ دهیم. برای کسب اطلاعات بیشتر با ما همراه باشید.

علائم خرابی کولر خودرو

به صورت کلی پیش از آن که به بررسی چرا کولر خودرو خنک نمی کند؟ بپردازیم، باید در ابتدا علائم خرابی کولر خودرو را مورد بررسی قرار دهیم. در واقع هر قسمت از خودرو که دچار خرابی می شود، با علائمی خاص همراه است. مهم ترین و اصلی ترین علائم خرابی کولر خودرو نیز خنک نکردن آن و باد گرم دادن از این سیستم است. شایان ذکر است که باد گرم کولر خودرو نشان می ‌دهد که سیستم خنک کنندگی به کار رفته در اتاق خودرو شما به خوبی کار نمی کند و یک ایرادی برای اجزای آن به وجود آمده است. از دیگر علائم خرابی کولر خودرو نیز می توان به موارد زیر اشاره داشت:

 • شنیده شدن سر و صدا از سمت کمپرسور
 • روشن نشدن سیستم کولر بعد از فشردن کلید AC

چرا کولر خودرو خنک نمی کند؟

دلایل کار نکردن درست و صحیح کولر خودرو می تواند بسیار متفاوت باشد. یک تعمیرکار حرفه ای باید بتواند به درستی تشخیص دهد که ایراد کولر خودرو چیست و چرا کولر خودرو خنک نمی کند؟ در غیر این صورت شما را با ضررهای مالی بسیاری مواجه خواهد کرد. از جمله دلایل این که چرا کولر خودرو خنک نمی کند؟ می توان به موارد زیر اشاره داشت:

خالی شدن گاز کولر

یکی از مهم ترین دلایلی که چرا کولر خودرو خنک نمی کند؟ خالی شدن گاز کولر است. همان گونه که اشاره کرده ایم، کولر خودرو نیز مانند کولر گازی می باشد و اگر میزان گاز کولر به هر دلیلی کاهش پیدا کند، سیستم خنک کننده خودرو به درستی وظیفه و عملکرد خود را انجام نخواهد داد و بدین ترتیب خواهید دید که بادگرم از دریچه ها بیرون می زند! از جمله نکاتی که باید در خصوص عملکرد کولر خودرو بدانید، به صورت زیر است:

 • گاز کولر خودرو به عنوان یک سیال محسوب می شود و از قابلیت جذب گرما برخوردار است و در ابتدا فشرده شده و به صورت مایع در می آید.
 • سپس به سمت اواپراتور درون اتاق منتقل می ‌شود و حین منبسط شدن گرمای محیط را به خود جذب می ‌کند؛ بدین ترتیب دمای اتاق خودرو را کاهش می دهد.

کثیف شدن کندانسور

از جمله دلایل دیگری که چرا کولر خودرو خنک نمی کند؟ می توان به خرابی یا کثیف بودن کندانسور اشاره داشت. در واقع باید اشاره داشت که کندانسور همان رادیاتور کولر می باشد که از جمله وظایف ان خنک کردن گاز و تبدیل آن به مایع است. نکته بسیار مهمی که باید بدانید این است که کندانسور کولر گازی خودرو در قسمت پشت سپر جلو و مقابل رادیاتور آب قرار دارد و به همین دلیل است که همیشه در معرض حشرات و گرد و خاک و …. قرار می گیرد.

کثیف شدن این قطعه سبب می شود تا گاز کولر به اندازه کافی منقبض و فشرده نگردد و در نتیجه دمای اتاق خودرو کاهش نیابد!  از سوی دیگر خرابی این قطعه نیز می تواند در عدم خنک سازی اتاق ماشین تاثیر گذار باشد.  همچنین باید اشاره داشت که خرابی فن کندانسور نیز بر روی عملکرد نادرست کولر ماشین تاثیر دارد.

بیشتر بخوانید: نحوه تعویض کولر پراید

خرابی یا کثیف شدن اواپراتور

سومین دلیل که چرا کولر خودرو خنک نمی کند؟ خرابی و یا وجود مشکل در اواپراتور است. به صورت کلی وظیفه اواپراتور این است تا گاز مایع شده را در معرض هوای اتاق ماشین قرار دهد و عملکرد کولر را تکمیل نماید.  در واقع گاز فشرده و مایع شده به دلیل نقطه تبخیر بسیار پایینی که دارد، به سرعت در معرض دمای هوای اتاق تبدیل به گاز می گردد و گرمای هوای اطراف خود را می‌ گیرد. در این صورت است که اگر بخش اواپراتور با مشکل مواجه شده باشد یا حتی کثسف شده باشد؛ عملکرد کولر به درستی انجام نخواهد شد و بدین صورت کولر خودرو دمای اتاق ماشین را کاهش نمی دهد!

وجود مشکل در ترموستات کولر خودرو

کولر خودرو نیز دارای ترموستات است و این قطعه از کولر نیز بر روی اواپراتور نصب می گردد. حال یکی از دلایل این که چرا کولر خودرو خنک نمی کند؟ می تواند خرابی ترموستات کولر باشد! ترموستات کولر وظیفه دارد تا هنگامی که دمای اواپراتور به بسیار کاهش می یابد و به نوعی به صفر درجه نزدیک می شود، به منظور جلوگیری از  یخ زدگی و خرابی این قطعه، کمپرسور را قطع نماید. نکته بسیار مهمی که باید بدانید این است که خرابی در بخش ترموستات کولر خودرو باعث می شود که حجم هوای سرد ورودی به اتاق کاهش پیدا کند و کمپرسور قطع گردد.

مشکل داشتن سیستم برق کولر

همان گونه که می دانید، کولر خودرو به برق خودرو وابسته است. وجود ایراد در برق خودرو می تواند عملکرد کولر را نیز با مشکل مواجه کند و سبب شود تا سیستم کولر یا روشن نشود یا به ‌درستی انجام وظیفه نکند. شایان ذکر است که خرابی در هر کدام از اجزای برقی ذکر شده در زیر می تواند ساز و کار کولر را با مشکل مواجه کرده و یکی از دلایل عدم خنک سازی سیستم کولر خودرو باشد:

 • سوکت ‌ها
 • سیم‌ ها، رله و فیوز کولر
 • فشنگی کولر و فن
 • کلید AC و …

خرابی در بخش کمپرسور

خرابی در بخش کمپرسور نیز می تواند از جمله دلایل بسیار مهم چرا کولر خودرو خنک نمی کند، باشد! در این راستا باید اشاره داشت که اگر تسمه دینام به‌ درستی کمپرسور را به حرکت در نیاورد و یا اینکه بخش های دیگر کمپرسور مانند بوبین و کلاچ خراب شود، کولر به درستی عمل نخواهد کرد و باد گرم می زند.

علت کم و زیاد شدن سرمای کولر ماشین چیست؟

یکی دیگر از مشکلاتی که بسیاری از شما عزیزان ممکن است با آن مواجه شده باشید، کم و زیاد شدن سرمای کولر ماشینتان است. به صورت کلی این موضوع می تواند دلایل بسیار متعددی داشته باشد. البته شما قاعدتا با سرمای کولر خودرو خود مشکلی ندارید و بیشتر با گرمای آن و چرا کولر خودرو به درستی کار نمی کند، مشکل خواهید داشت! از جمله دلایل کم شدن سرمای کولر می توان به موارد مهم زیر اشاره داشت:

 • کمبود فرایند تهویه در خودرو
 • کمبود مایع سرد
 • بسته شدن شیشه‌ ها و درب‌ ها

از سوی دیگر علت زیاد شدن سرمای کولر خودرو نیز به صورت زیر است:

 • بالا بردن بیش از اندازه تنظیمات کولر ماشین یا خودرو
 • عدم خنک شدن درست و مناسب مایع سرد کولر خودرو
 • عدم کارکرد مناسب حسگر دما

چرا کولر خودرو در حالت ایستاده و در جا به درستی خنک نمی کند؟

این سوال نیز ممکن است برای بسیاری از شما عزیزان به وجود بیاید و دلیل اینکه چرا کولر خودرو به درستی کار نمی کند، بدین صورت باشد که کولر خودرو را بیشتر در حالت ایستاده و درجا می سنجید! خودرو علت  خنک نکردن کولر ماشین در حالت ایستاده، بدین صورت می باشد که کولر ماشین به حرکت باد نیاز دارد تا بتواند هوا را به سمت داخل بکشاند.

زمانی که خودرو در حرکت نمی باشد، هوایی که برای خنک کردن اتاق به داخل کولر منتقل می شود به شدت کاهش خواهد یافت. بعلاوه باید اشاره داشت که در بیشتر خودروها، سیستم خنک کننده ماشین با روشی به نام کمپرسور فعالیت خواهد کرد. این کمپرسور هوای گرم را از محیط جمع آوری می نماید و به درون خودرو انتقال می دهد تا بدین ترتیب طرفین را خنک کند. هنگامی که ماشین در حالت ایستاده است، کمپرسور درست کار نمی کند و هوا به درستی خنک نخواهد شد.

سوال متداول

 1. آیا خرابی کمپرسور برای خالی شدن گاز کولر اثر دارد؟
  بله، اگر کمپرسور آسیب ببیند یا از کار افتد، عملکرد کولر متاثر می‌ شود و سرعت خالی شدن گاز افزایش می‌ یابد.
 2. فلیتر کولر ماشین باید هر چند ماه یک بار عوض شود؟
  هر 6 ماه یک بار
 3. چگونه از خرابی کولر خودرو جلوگیری کنیم؟
  شما می‌توانید با انجام کارهایی مانند سرویس دوره‌ای ماشین و بهره گیری از تعمیرات تخصصی کولر ماشین، از کم یا زیاد شدن میزان باد خروجی کولر ماشین و خنک نکردن باد و گرم بودن باد کولر ماشین جلوگیری کنید.
5/5 - (1 امتیاز)

پربازدید ترین مقالات خودروبر امید

چه کسانی شرایط ثبت نام ایران خودرو را دارند

هزینه حمل خودرو از شیراز به تهران

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با خودروبر امید