بیمه بدنه چیست؛ راهنمای صفر تا صد بیمه بدنه خودرو

بیمه بدنه
فهرست مطلب

بیمه بدنه یکی از مهم ترین انواع بیمه در صنعت بیمه است که مخصوص خودروها می باشد. هدف اصلی بیمه بدنه، حفاظت از خودرو در مقابل خسارات ناشی از حوادث رانندگی، سرقت، آتش سوزی و غیره است. با تهیه بیمه بدنه، در صورت وقوع این گونه حوادث، صاحبین خودرو می توانند با اعتماد به نفس بیشتری به رانندگی ادامه دهند و هزینه های ناشی از تعمیرات یا جبران خسارات را نداشته باشند. در این مقاله، به موضوع بیمه بدنه چیست؛ راهنمای صفر تا صد بیمه بدنه خودرو، می پردازیم. در ادامه از مقاله ی سایت خودروبر تهران به شما کمک می کنیم که چگونه بتوانید از مطالب و اطلاعات ارائه شده، انتخاب هوشمندانه ای را برای بیمه بدنه خودروتان داشته باشید. همچنین به مواردی از قبیل بیمه خودرو، انواع بیمه خودرو، عوامل موثر بر قیمت بیمه بدنه خودرو و همچنین به پاسخ سوالاتی از قبیل خدمات بیمه به چه صورت است و در زمان حادثه چه کارهایی برای بهره گیری از بیمه بدنه نیاز است، می پردازیم.

بیمه خودرو چیست؟

بیمه خودرو بیمه ای است که برای حفاظت از خودروی شما در برابر خسارات ناشی از حوادث رانندگی و خسارات ناشی از سرقت، آتش سوزی و طوفان ها و … انجام می شود. با خرید بیمه خودرو، شما می‌توانید در صورت بروز حوادث و خسارات، هزینه های جبران خسارت را به شرکت بیمه تحمیل کنید. حادثه خبر نمی کند و این مستلزم این است که به فکر روزهای ضروری و حوادث پیش از وقوع آنها باشیم. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد شرایط بیمه، می توانید به سایت موسسه های بیمه مراجعه کنید.

انواع بیمه خودرو
آشنایی با انواع بیمه خودرو

انواع بیمه خودرو

خودروها به طور معمول دارای 2 بیمه رایج می باشند که به شرح زیر می باشد:

 • بیمه شخص ثالث: این نوع بیمه، پوششی را برای خسارات وارده به اشخاص ثالث در صورت وقوع حادثه در جریان رانندگی خودرو شما فراهم می کند. این نوع بیمه برای تمام خودروها الزامی می باشد و در صورت نداشتن بیمه شخص ثالث مشمول جریمه می شوید.
 • بیمه بدنه: این نوع بیمه، خسارات وارده به بدنه خودرو شما را پوشش می‌دهد. این شامل خسارات ناشی از حوادث رانندگی، تصادف، حریق، سرقت، جرم و… می باشد. بر داشتن این نوع بیمه هیچ گونه اجباری نیست اما داشتن آن می تواند در زمان حادثه خیلی به کمک خسارت دیدگان بیاید.

بیمه بدنه به چه صورت خدمات می دهد؟

بیمه بدنه برای ماشین شما پوشش در برابر خسارات ناشی از حوادث جاده ای، همچنین خسارات ناشی از سایر عوامل مانند سرقت، حریق و غیره را فراهم می کند. با توجه به نوع پوشش بیمه بدنه که شما انتخاب می کنید، ممکن است پوشش مختلفی در برابر خسارات شما فراهم شود، از جمله:

 • خسارات ناشی از تصادف و برخورد با سایر خودروها یا اشیا ثابت مانند درختان، ستون ها و غیره
 • خسارات ناشی از عوامل طبیعی مانند زلزله، طوفان و سیلاب
 • خسارات ناشی از سرقت، تخریب، آتش سوزی، انفجار و غیره

همچنین، بیمه بدنه می تواند پوشش های اضافی را نیز ارائه دهد. مانند پوشش تعمیرات، خسارات ناشی از تصادف هایی که توسط راننده های بدرفتار یا بیمه نشده برای خودرو شما ثبت می شود و غیره. لازم به ذکر است که پوشش های مختلفی موجود هستند و هزینه های مختلفی باید پرداخت شود تا با توجه به نیاز و استفاده شما بهترین پوشش را برای خودروی خود انتخاب کنید.

عوامل موثر بر قیمت بیمه بدنه خودرو
عوامل موثر بر قیمت بیمه بدنه خودرو

عوامل موثر بر قیمت بیمه بدنه خودرو

بیمه بدنه خودرو یکی از مهم ترین بیمه هایی است که می توان برای خودرو خود در نظر گرفت. قیمت بیمه بدنه خودرو تحت تأثیر چندین عامل قرار می گیرد، از جمله:

 • برند و مدل خودرو: خودروهای ارزانتر معمولاً با قیمت بیمه کم تری همراه هستند. در حالی که خودروهای گران قیمت تر به طور معمول با قیمت بیمه بیشتری همراه هستند.
 • سال ساخت خودرو: به طور معمول خودروهایی که بیش از ۱۵ سال از تولید آنها گذشته باشد، حق بیمه بیشتری به آنها تعلق می گیرد؛ به طور مثال برخی شرکت ها برای هر سال بیشتر از ۱۵ سال، تا ۲۰ درصد به حق بیمه اضافه می کنند.
 • شرکت بیمه کننده: با توجه به وجود شرکت های مختلف در حوزه بیمه، قیمت حق بیمه بسته به شرکت بیمه کننده متفاوت می باشد.
 • پوشش های اضافه از پایه بیمه: هر چقدر پوشش های بیشتری از بیمه بدنه را بخواهید، هزینه حق بیمه بیشتر می شود.
 • عدم استفاده قبلی از بیمه های گرفته شده: در صورتی که سال های گذشته بیمه بدنه داشتید و از آن استفاده نکردید، به شما بسته به تعداد سال تخفیف تعلق می گیرد.
 • تخفیف خرید نقدی: طریقه پرداخت حق بیمه بدنه خودرو به 2 صورت می باشد: نقدی و اقساطی. برای اینکه مشمول تخفیف نقدی بشوید، باید حق بیمه را یکجا و در ابتدا پرداخت کنید.

در زمان حادثه، چه کارهایی برای بهره گیری از خدمات بیمه بدنه نیاز است؟

در صورت وقوع تصادف و صدمه به خودروی شما، ابتدا باید با پلیس راهنمایی و رانندگی تماس حاصل فرمایید. سپس برای بهره مندی از خدمات بیمه بدنه، به شرکت بیمه خودرو خود اطلاع دهید و فرم درخواست خسارت را تکمیل کنید.

در این فرم باید شرح اتفاق، علت و میزان خسارت وارده را دقیقا و شفافا بیان کرده و همراه با آن، مدارکی مانند عکس های حادثه و گزارش پلیس را نیز ارائه دهید. براساس شرایط و قوانین بیمه نامه خودرو، بیمه شما می تواند برای تعمیر خودرو، جایگزینی قطعات، رنگ کردن و…هزینه های صرف شده را تحت پوشش قرار دهد. در نهایت، توصیه می شود که پیش از اقدام به تعمیر خودرو، با شرکت بیمه خود تماس بگیرید تا از جزئیات و شروط خاص داخل قرارداد خودتان آگاهی داشته باشید. برای اینکه فرد خسارت دیده بتواند از سقف بیمه بیشتری استفاده کند، قبل از وقوع حادثه سقف بیمه خود را افزایش دهید.

نتیجه گیری

در این مطلب به موضوع بیمه بدنه چیست؛ راهنمای صفر تا صد بیمه بدنه خودرو پرداختیم. به این نتیجه رسیدیم که بیمه بدنه خودرو یکی از گزینه های مهم بیمه ای برای حفاظت از خودرو در برابر خسارات ناشی از حوادث مختلف است. راهنمای بیمه شامل مواردی از جمله نحوه انتخاب محدوده پوشش، انتخاب شرکت بیمه گر، نکاتی برای کاهش قیمت بیمه، و موارد دیگر مربوط به بیمه بدنه خودرو است. با استفاده از این راهنما، می توانید بهترین گزینه بیمه بدنه خودرو را انتخاب کنید و از خودروی خود در برابر خسارات ناشی از حوادث مختلف محافظت کنید.

سوالات متداول بیمه بدنه چیست؛ راهنمای صفر تا صد بیمه بدنه خودرو

 1. انواع بیمه خودرو چیست؟
  بیمه شخص ثالث و بیمه بدنه، انواع بیمه خودرو می باشند.
 2. قیمت بیمه بدنه خودرو چقدر است؟
  حق بیمه بدنه خودرو به عوامل مختلفی بستگی دارد. با مراجعه به سایت های مربوطه از این موارد با خبر شوید.
 3. آیا داشتن بیمه بدنه برای خودرو الزامی است؟
  خیر؛ تنها بیمه ای که اجباری می باشد، بیمه شخص ثالث است.
Rate this post

پربازدید ترین مقالات خودروبر امید

چه کسانی شرایط ثبت نام ایران خودرو را دارند

هزینه حمل خودرو از شیراز به تهران

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با خودروبر امید